Empúries – starożytny port Greków i Rzymian

Empúries – starożytny port Greków i Rzymian

Jestem wielką fanką miejscowości na Costa Brava z ciekawą historią. Uwielbiam spacery wśród wąskich kamiennych uliczek, wypić kawę w klimatycznej kawiarence i po prostu cieszyć się spokojem. Nowoczesne kurorty z wielkimi hotelami to chyba nie do końca moja bajka. Dziś zabieram Was zatem do bardzo starego miasteczka Sant Martí d’Empúries w gminie L’Escala. Jest zamieszkałe nieprzerwanie od ponad 2600 lat! Ta maleńka miejscowość posiadała w 2019 r. raptem 40 mieszkańców, ale naprawdę warto tu zajrzeć choć na jeden dzień. Gotowi na mały spacer?

Jedna z uliczek w Sant Martí d'Empúries
Jedna z uliczek w Sant Martí d’Empúries
Piękne drzewo na jednej z uliczek w Sant Martí d'Empúries
Piękne drzewo na jednej z uliczek w Sant Martí d’Empúries

Dawno, dawno temu byl w tym miejscu półwysep. Pierwsi mieszkańcy pojawili się tu w IX w. p.n.e. Trzy wieki później nawiązał stosunki handlowe z Punicjanami, Fenicjanami i  z czasem Empúries (po hiszpańsku Ampurias) stało się jednym z najważniejszych portów na Morzu Śródziemnym.

Co można tu zobaczyć?

Średniowieczne mury

Zachowały się w dobrym stanie średniowieczne mury z XIII w. Wpisano je na Listę Dziedzictwa Architektonicznego Katalonii. 

Kościół Sant Martí

Kamiennymi uliczkami dojdziemy do głównego placu (Plaza Mayor). Znajduje się tu m. in. kościół Sant Martí z XVI z rozetowym oknem na fasadzie. Zbudowano go na ruinach średniowiecznej fosy zamkowej. Warto poszukać też obok kościoła pozostałości okrągłej wieży z okresu późnego średniowiecza.

Kościół Sant Martí
Kościół Sant Martí
Wnętrze kościoła Sant Martí
Wnętrze kościoła Sant Martí

Ja zwróciłam tu również uwagę na piękne drzewka oliwne, które znajdują się po obu stronach drzwi wejściowych kościoła. Oliwki są często podawane jako przystawki przed głównym daniem w restauracjach. Zaśmiałam się więc w duchu, że pobliscy restauratorzy nie muszą ich daleko szukać.

Drzewko oliwne przy drzwiach wejściowych kościóła Sant Martí
Drzewko oliwne przy drzwiach wejściowych kościóła Sant Martí

No właśnie, apropo jedzenia. Jest tu kilka fajnych restauracyjek, m. in. La Terrassa d’Empúries , serwująca tradycyjne dania kuchni śródziemnomorskiej, czy L’Esculapi, specjalizująca się w tapas.

Plac Główny, na którym znajduje się m. in. kilka fajnych restauracyjek
Plac Główny, na którym znajduje się m. in. kilka fajnych restauracyjek

Ruiny zamku

W południowej stronie Placu Głównego natkniemy się na pochodzące z XIII-XIV w. portal i mur. Są to niestety jedyne elementy, które pozostały z zamku. Ruiny te, podobnie jak wspomniane wcześniej mury,  są również wpisane na Listę Dziedzictwa Architektonicznego Katalonii.

Ruiny zamku w Sant Martí d'Empúries
Ruiny zamku w Sant Martí d’Empúries

Z ciekawostek, hiszpański pisarz Victor Mora, autor komiksu “Kapitan Thunder” (El Capitán Trueno) inspirował się tym właśnie zamkiem, gdy kreował rezydencję swojego bohatera. Sam komiks, wydany w latach  1956-1968, zdobył wielką popularność nie tylko w Hiszpanii, ale również w Portugalii, we Włoszech, Grecji, i Francji, a nawet w Ameryce Łacińskiej. Ciekawe, czy ktoś z Was kiedyś słyszał o tym komiksie?

La Casa Forestal

Kiedy już przyzwyczaimy swój wzrok do średniowiecznych budynków, może nas zdziwić mieszczący się niedaleko kościoła modernistyczny Dom Leśny “la Casa Forestal”, aktualnie siedziba Fundacji Iberia Graeca. Pochodzi z 1910 r. i też znajduje się na Liście Dziedzictwa Architektonicznego Katalonii. 

Promenada Empúries

Po wizycie w miasteczku naprawdę warto przejść się 2-kilometrową promenadą Empúries, zaingurowaną w 1992 r. z okazji Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. Łączy ona Sant Martí de Empúries z miastem L’Escala i jest częścią szlaku Camino de Ronda, o którym niejednokrotnie już wspominałam. Można tę trasę pokonać również rowerem.

Kto chętny na taką plażę?
Kto chętny na taką plażę?

Moll Grec

Zaraz przy miasteczku Sant Martí de Empúries znajduje się plaża Platja d’Empúries. My kierujemy się na prawo w kierunku plaży Moll Grec. Już po około 10 minutach wyłoni nam się z wody nabrzeże portu starożytnej Grecji i Rzymu (właśnie tzw. Moll Grec). Ta majestatyczna konstrukcja ma ponad dwa tysiące lat i była bramą cywilizacji greckiej i rzymskiej do Półwyspu Iberyjskiego.

W tle Moll Grec
W tle Moll Grec

Muzeum Archeologii Katalonii – Empúries (MAC)

Dosłownie kawałek dalej, na trasie promenady, znajduje się Muzeum Archeologii Katalonii – Empúries (MAC). Pierwsze wykopaliska zaczęły się w tym miejscu na początku XX w. Można tu zwiedzić ruiny miasta greckiego Emporium, starożytnego miasta rzymskiego Emporiae z I w. p.n.e. i Muzeum Archeologiczne.

W ofercie są ciekawe wycieczki  z przewodnikiem w kilku językach. Co więcej, w niektóre sierpniowe dni o zachodzie słońca organizuje się na terenie ruin wydarzenia teatralne, których tematem jest właśnie historia i tajemnice Empúries. Informacje o godzinach otwarcia, cenach i wydarzeniach edukacyjnych znajdziecie na oficjalnej stronie MAC Empúries.

Ruiny w Muzeum Archeologii Katalonii - Empúries (MAC)
Ruiny w Muzeum Archeologii Katalonii – Empúries (MAC)
Ruiny w Muzeum Archeologii Katalonii - Empúries (MAC)
Ruiny w Muzeum Archeologii Katalonii – Empúries (MAC)

Playa de Les Muscleres

Ci, którzy mają ochotę po prostu odpocząć w Empúries, znajdą tu naprawdę ładne plaże z krystaliczną wodą. Mi osobiście bardzo spodobała się plaża de Les Muscleres. Jej nazwa pochodzi od dwóch skalistych małych półwyspów, które otaczają tę plażę. Na północy mamy Muscleres Grosses (duże), a na południu Muscleres Petites (małe). Cieszą się bardzo dużą popularnoscią wśród plażowiczów. Plaża de les Muscleres miała w 1992 r. zaszczyt gościć płomień olimpijski z greckiego miasta Olympia, który kontynuował swoją podróż do Barcelony.

Playa de Les Muscleres
Playa de Les Muscleres

Hostel Empúries

Na kolejnej plaży (El Portitxol) natkniemy się z kolei na słynny Hostel Empúries. W pierwotnym zamyśle miał być jedynie kawiarnią ¨Villa Teresita”. Jednak po odkryciu w pobliżu ruin grecko-rzymskich zamienił się w hostel dla archeologów. Kręcono tu wiele filmów i reklam i jest także wpisany na Listę Dziedzictwa Architektonicznego Katalonii.

Punk widokowy Les Coves

Jeśli planujesz spacer wzdłuż promenady Empúries, koniecznie zatrzymaj się choć na chwilę na punkcie widokowym Les Coves. Umieszczony jest on pomiędzy plażami El Portitxol i El Rec del Molí. Możesz podziwiać z tego miejsca piękne wybrzeże wybrzeże Empúries, zatokę Roses i miasto L’Escala.

Dla tych co mają jeszcze czas i siły, proponuję również spacer po samym mieście L’Escala.

Turystyczny pociąg El Carrilet

W okresie letnim między Sant Sant Martí d’Empúries, L’Escala i Montgó kursuje turystyczny pociąg El Carrilet. To na pewno fajna frajda dla najmłodszych turystów. Więcej szczegółów możecie doczytać na stronie https://www.visitlescala.com/en/carrilet , czy dopytać się w Informacji Turystycznej w L’Escala.

Mam nadzieję, że podobał Ci się mój dzisiejszy wpis o Empúries.

Jeśli planujesz zostać na dłużej na Costa Brava, zapraszam również do przeczytania artykułu o Tossa de Mar i Calella de Palafrugell.

Dojazd z Barcelony

Sant Martí d’Empúries znajduje się ok. 140 km od Barcelony. Dojazd samochodem zajmuje ok. 1h 30 min, w zależności od korków.

Alternatywnie można wziąć autobus ze stacji autobusowej Barcelona Nord do L’Escala (ok. 3h, bilet w jedną stronę 22,10 EUR, w dwie strony 44,20 EUR). Przy większej liczbie osób dobrze jest przemyśleć wynajem auta, ponieważ wychodzi raczej ekonomiczniej i zdecydowanie szybciej.

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami, zachęcam do zapisania się do newslettera. Zapraszam również do obserwowania mojego konta na Instagramie, czy strony na Facebooku.

+1

Dodaj komentarz