La Diada – Dzień Narodowy Katalonii

La Diada – Dzień Narodowy Katalonii

11 września Katalończycy mają dziś dzień wolny od pracy. Jest to Dzień Narodowy Katalonii  (Día Nacional de Cataluña), w skrócie la Diada.

Co upamiętniają Katalończycy w dniu 11 września?

W latach 1701-1714 Wielka Brytania, Holandia, Austra i Sabaudia prowadziły wojnę z Hiszpanią, Francją, Kolonią i Bawarią o władzę nad Hiszpanią i dominację w Europie. Była to tzw. wojna o sukcesję hiszpańską. W jej rezultacie po śmierci bezdzietnego Karola II, ostatniego hiszpańskiego władcy z dynastii Habsburgów, na tronie zasiadł Filip V z dynastii Burbonów (hiszp. Borbón) . Przy okazji dodam, że aktualny król Hiszpanii Felipe VI r. również pochodzi z dynastii Burbonów.

Katalończycy upamiętniają każdego roku oddanie się Barcelony po 14 miesiącach oblężenia w ręce odziałów Burbona 11 września 1714 r. Wielu może zdziwić, że to chyba największe święto w Katalonii ustanowiono na cześć porażki. Zostały przecież zlikwidowane katalońskie instytycje. Kataloński przestał być oficjalnym językiem i jezykiem urzędowym stał się hiszpański.

Katalończykom chodzi w tym dniu o upamiętnienie poległych w walce obrońców miasta, walczyli z Francuzami do samego końca. Pierwsza Diada miała miejsce w 1886 r., kiedy to różne podmioty chrześcijańskiego katalanizmu zorganizowały w kościele Santa María del Mar mszę ku czci obrońców Barcelony. Dwa lata później, podczas Wystawy Powszechnej, odsłonięto pomnik Rafaela Casanovy, burmistrza Barcelony podczas oblężenia miasta. Od 1894 r. co roku składane są tradycyjnie pod pomnikiem kwiaty.

Charakter polityczny Diady

La Diada nabrała silnego charakteru politycznego w XX w. Stała się dniem obrony praw i wolności kraju, a także aktem potwierdzenia własnego charakteru Katalonii i jej tożsamości jako narodu. Zdarzały się za udział w obchodach represje policji i wysokie kary pieniężne. W czasach dyktatury generała Franco (w latach 1936-1975)  zostały całkowicie zakazane, choć i tak zdarzały się akcje protestacyjne. Dwa lata po śmierci Franco, zorganizowano demonstrację w centrum Barcelony pod hasłem “Wolność, Amnestia i Statut Autonomii”, w której mówi się, że wzięło udział aż milion ludzi. W 1980 r. parlament Katalonii ustanowił 11 września Świętem Narodowym Katalonii.

Ruch niepodległościowy  w Katalonii od kilku lat rośnie tu w siłę. Od 2012 r. przy okazji Diady organizowane są manifestacje na rzecz odłączenia się Katalonii od Hiszpanii. W pierwszej demonstracji zorganizowanej pod hasłem „Catalunya, nou estat d’Europa”, czyli “Katalonia, nowe państwo Europy” wzięło udział według przedstawicielstwa rządu katalońkiego ok. 600 000 osób, a według straży miejskiej Barcelony i Wydziału Spraw Wewnętrznych na 1,5 mln osób. Podaje się różne dane, fakt jest faktem, że co roku w tym dniu ulice Barcelony i nie tylko zalane dumnymi ze swojej narodowości Katalończykami.

Manifestacja z okazji Diady 2018
Żródło: Reuters

Señera i Estelada, czyli dwie wersje flagi katalońskiej

Wielu obywateli idzie dumnie przez miasto z zawieszoną na plecach flagą Katalonii. Przyozdabia się nimi także budynki publiczne i prywatne. Szybko zorientujesz się, że istnieją dwa typy flagi:

Señera – oficjalna flaga Katalonii, w żółte i czerwone paski

Señera

Estelada – również jest w żółte i czerwone paski, ale dodatkowo ma  niebieski trójkąt z białą gwiazdą. Inspiracją była flaga Kuby, która to uniezależniła się od Hiszpanii w 1898 r. Estalada ukazuje niepodległościowe pragnienia Katalończyków.

Estelada

Jedno jest pewne, sprzedawcy flag mają w tym dniu swoje wielkie święto, ponieważ sprzedają ich naprawdę bardzo wiele.

Śpiewa również hymn Katalonii “Els Segadors”, po polsku “Żeńcy”, jego tekst znajdziesz tutaj.

Koncerty, degustacje i tańce podczas diady

Jeśli interesują Cię zbytnio polityczne wydarzenia, a akurat 11 września jesteś w Barcelonie, możesz również pójść na koncerty, czy degustacje lokalnej kuchni. Centrum atrakcji jest Passeig de San Joan, Passeig de Lluís Companys i Park Ciutadella. Warto zajrzeć w program, gdzie można zobaczyć w tym dniu castellers, czyli „wieże z ludzi”.

Wieża z ludzi

Kto jest bardziej odważny, może dołączyć do ludzi tańczących Sardanę, czyli tradycyjny taniec kataloński. Ja przyznam, że jeszcze nigdy nie próbowałam, ale wszystko jestem przede mną. Do dziś pamiętam, jak byłam pod wrażeniem starszej pary radośnie tańczącej przez dobre kilkanaście minut, a uwierzcie mi trzeba mieć do tego kondycję.

La Diada w 2020 r.

Pandemia zdegradowała w tym roku dyskusję na temat niepodległości Katalonii. Lokalny rząd odradza uczestnictwo w manifestacji ze względu na ryzyko zarażenia. Niemniej jednak ruchy niepodległościowe postanowiły na różne sposoby podkreślić chęć odłączenia się od Hiszpanii i niezadowolenia. Przykładem jest choćby instalacja na Passeig de Lluís Companys w Barcelonie 2850 pustych krzeseł. Położono na nich kartki z nazwiskami liderów i aktywistów sądzonych za ich role w wydarzeniach z jesieni 217, kiedy to zostało zorganizowane nieuznane przez Madryt referendum w sprawie niepodległości Katalonii.

Źródło: el Periódico

Jeśli interesują Cię katalońskie tradycje, warto przyjechać do Barcelony również w okolicach 23 kwietnia. W tym dniu celebruje się tu Dzień Świętego Jerzego (el día de Sant Jordi). Ulice zamieniają się wtedy w kwiaciarnię i księgarnię. To katalońskie święto zakochanych. Możesz o tym święcie poczytać w moim artykule: El día de Sant Jordi, czyli Katalonia w romantycznej odsłoniel/el-dia-de-sant-jordi/

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami, zachęcam do zapisania się do newslettera. Zapraszam również do obserwowania mojego konta na Instagramie, czy strony na Facebooku.

0

Dodaj komentarz